Fundacja Ambasada Śląska na wspólnym spotkaniu z Prezydentem Miasta Bytomia omówiła założenia do projektu oraz formy wsparcia utworzenia w tym mieście Europejskiego Centrum Pojednania − „Górnośląski Memoriał”.

Miasto Bytom, przez lata zwane Beuthen, leżące na Górnym Śląsku, jest jedynym miejscem, w którym może powstać dokumentujący prawdę kompleks muzealny dotyczący wojennych przesiedleń w Europie.

To stąd uciekali Polacy i Polscy Ślązacy, na których wydano wyroki za udział w Walkach o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. To stąd wyruszył jeden z pierwszych transportów Żydów i Romów do obozu w Auschwitz. To stąd przed nadciągającą Czerwoną Armią uciekali Niemcy i Niemieccy Ślązacy. To właśnie tu przesiedlano Polaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej.

Bytom, średniowieczny gród starszy od Krakowa, znalazł się, jako pierwsze niemieckie miasto, na linii radzieckiego frontu i to on doznał prawdziwych ran odwetowych. Zniknął Ratusz, a ziejąca pustka po nim nie została do tej pory wypełniona. Pozostało miasto pozbawione serca.

Fundacja Ambasada Śląska zgodnie z założeniami „Planu rewitalizacji i rozwoju Śródmieścia Bytomia” stoi na stanowisku wspólnego podjęcia wysiłków w celu odbudowania starej miejskiej tkanki w postaci Ratusza wraz z otaczającym kwartałem kamienic i przeznaczenia go na „Górnośląski Memoriał” upamiętniający losy Górnego Śląska i jego mieszkańców.


Ratusz bytomski


Ambasada Śląska © 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone.
 
Strona główna
O nas
Projekty
Europejskie Centrum Pojednania
Ustawa Metropolitalna
Nasi Partnerzy
Skrzynka kontaktowa Fundacji
Dekomunizacja